Demszky Gábor főpolgármester holnapja

Budapestet a világ már 3 dimenzióban is csodálhatja az Interneten

szeptember 19, 09:47

Budapest mindig a világ technikai élvonalát képviselő városok közé tartozott. Olyan világhírű műszaki fejlesztésekkel büszkélkedhetünk, mint Európa első földalatti vasútja, az Erzsébet híd, amely egyetlen 290 méter hosszú ívvel köti össze a Duna két partját. Ilyen világraszóló újítás volt a maga idejében a Gresham Szálló központi porszívórendszere is. Ma már nagyon nehéz helytállni az innovációs versenyben, hiszen hihetetlenül felgyorsult a fejlődés. Ezért is örülök nagyon annak, ha olyan újításokról számolhatok be, amelyek bizonyítják, hogy Budapest lépést tart a világgal, sőt, számos esetben a világelsők között van.

Néhány éve még, ha Magyarország nevét beütöttem a Google keresőjébe, leginkább a hortobágyi pusztát, ostorukat pattogtató csikósok képét találtam. Ma megszámlálhatatlan csodás fotó, rövidfilm, útleírás népszerűsít bennünket a világhálón. Micsoda fejlődés! És az elért eredményeket még tudjuk fokozni! Mától San Franciscot, New Yorkot és Amszterdamot követően Budapest is megjelent 3 dimenzióban az Interneten, a Google Earth-ön. A weboldalon keresztül a látogatók virtuális utazást tehetnek a Föld bármely szegletébe, néhány perc alatt meglátogathatják New York felhőkarcolóit, Dél-Amerika esőerdőit, Japán zsúfolt nagyvárosait és mostantól Budapest nevezetességeit.


Aligha véletlen, hogy a számítástechnika területén, még a rohamléptékű fejlődés ellenére is a világ élvonalába tartozunk. Tudósaink sikerei, találmányaik már-már köteleznek bennünket erre. Elég, ha Neumann Jánosra gondolok, aki az emberiséget a digitális számítógéppel tette gazdagabbá. A programozás zsenijének a fiatalok közt is vannak követői. Rátai Dániel, aki éppen a Neumannról elnevezett Számítástechnikai Szakközépiskolában tanult, az elmúlt években forradalmi újításokkal állt elő a három dimenziós számítógépes technikában. A világ tudósait ámulatba ejtette a 23 éves fiatalember, akit innovációs Oscar díjjal jutalmaztak. A számítógép-tudományok nemzetközi szaktekintélye Lovász László matematikus is, aki a Microsoft kutatójaként és a Svéd Királyi Akadémia külső tagjaként öregbítette a hazai tudóstársadalom hírnevét. Ő egyike azoknak a tudósoknak, akik részt vállaltak a Gázgyár területén felépülő magánegyetem létrehozásában is. Az intézmény 2-3 éven belül felépül, az erről szóló szerződést a napokban írtam alá.


Az, hogy Budapest nevezetes épületei felkerüljenek a Google Earth-re, Bojár Iván András városarculati tanácsnok ötlete volt. Egyelőre 26 épület képe van fönn a világhálón, többek között a Széchenyi Fürdő, a Hősök tere, a Bazilika és a Lánchíd repülhető körbe a 3D-s eljárás segítségével. Ez csak az első lépés. Én azt szeretném, ha ez a webhely folyamatosan bővülne. Vállalkozók, magánemberek támogatásával, segítségével még sok-sok fővárosi középület kerülhetne fel a világhálóra.


Budapest 3D-s megjelenése fontos lehet abban a szavazókampányban is, melyet a British Travel Awards indított augusztusban. A verseny első fordulójában Budapestet a világ 10 legnépszerűbb városlátogató célpontjai közé választották. A végső sorrendről a brit állampolgárok döntenek, akik a világhálón voksolhatnak. Kétségtelen, hogy elfogult vagyok, de úgy érzem, Budapest esélyes a végső győzelemre és ott lehetünk a novemberi londoni díjkiosztón.


Fotóblog

A nap száma

80 ezer belföldi vendég szállt meg a fővárosban 2006 I. negyedévében

Kérdezzen Demszky Gábortól