Demszky Gábor főpolgármester holnapja

Könyvek és publikációk

Sohasem tagadtam, hogy szenvedélyesen szeretem ezt a várost, annak minden rezdülését. Felnőtt életem első pillanatától kezdve igyekeztem megörökíteni Budapest szép és csúf vonásait is: a társadalom megosztottságának és a politikai elnyomásnak a lenyomatait, a lerombolt és megújult épületeket, a veszteseket
és a nyerteseket egyaránt.
Guruló és Borravaló címmel a taxisélet fény- és árnyoldalairól írtam szociográfiát, a Világosság szerkesztőjeként szintén a társadalmi élet visszásságai felé fordult a figyelmem. Mesterem Kemény István volt, akinek szociológiai kutatásaiba is bekapcsolódtam. Folyóiratokban közöltem publikációikat a városi és falusi szegénységről, amelyeket akkoriban a hivatalos szervek nem néztek jó szemmel. Barátaimmal megalapítottuk a Szegényeket Támogató Alapot (SZETA). Miután munka- és publikációs tilalommal sújtottak, a szamizdat könyvkiadás jelentett kiutat: 1981-ben Hodosán Rózával és Rajk Lászlóval létrehoztuk az AB Független Kiadót. Itt jelentek meg többek között a lengyel ellenállás dokumentumai, Petri György vagy Konrád György művei. Több szamizdat folyóiratot is kiadtunk, így a Máshonnan Beszélőt, a Magyar Zsidót vagy a Hírmondót. Ellenzéki aktivitásomat a rendszer felfüggesztett börtönbüntetéssel és állandó megfigyeléssel „jutalmazta”.
Ellenzékben írott munkáim csak 1990 után jelenhettek meg a Szamizdat, A szabadság visszahódítása, a Napló és más kötetekben. Egyelőre kéziratban – illetőleg az interneten – olvashatók a Keleti Éden (2003) és a Bruck Andrással közösen írt Rozi (2004) című életrajzi köteteim. Szociofotókat a hetvenes években kezdtem készíteni néhány Szabolcs megyei cigánytelepen, ezzel a tevékenységemmel azóta sem hagytam fel.

 Jó ideje már annak, hogy fényképezőgép nélkül sehová nem megyek Budapesten. Mindig találok valami megörökíteni valót: legyen az Budapest századfordulós szellemi életének egyik középpontja, a New York palota, amely magánbefektető segítségével néhány éve újulhatott meg teljes pompájában; legyenek azok római eredetű romok, amelyeket egy közlekedési beruházásnál tárnak fel; a hajdani zsidó negyed lebontásra ítélt vagy éppen megmentett házai; az aluljárók, a pályaudvarok, az utcák népe vagy a romkocsmák és a fesztiválok közönsége.

A fotóimból rendezett kiállítások sok helyen jártak már: többek között Budapesten a Vidám Színpadon, az A38-as hajón, a Nyitott Műhelyben, az Erlin Galériában, a Ferencvárosi Fotógalériában, a Roma Közösségi Házban, vagy Kapolcson és Vásárosnaményban.
Budapest számomra csodálatos, életrevaló, mindig megújulni képes város. Soha nem láttam még kétszer gyanolyannak, ezért is biztatok mindenkit – tősgyökeres urbánust, megrögzött vidékit vagy kíváncsi turistát –, hogy bátran térjen le a kijelölt útvonalakról, és fedezze fel magának a várost!

Kapcsolódó letöltések


Fotóblog

A nap száma

8434 házasságot kötöttek Budapesten 2004-ben. A legtöbbet, 678-at a XI. kerületben.

Kérdezzen Demszky Gábortól