Demszky Gábor főpolgármester holnapja

Szélesre tárul a „Városliget kapuja”

december 17, 13:58

A Városligeti Műjégpálya és környezete Budapest legszebb műemlék-épületei közé tartozik. Budapestiek generációi tanultak meg korcsolyázni a Városligetben. A Műjégpálya több mint 100 éve számít a park ékkövének, kedvelt téli szabadidőközpontjának.

Sajnos a főváros egyéb történelmi jelentőségű építészeti emlékeihez hasonlóan a második világháború borzalmai az id. Francsek Imre tervei alapján készült neobarokk stílusú Műjégpálya épületét sem hagyták érintetlenül. A régóta esedékes teljes körű rekonstrukciót ezért kiemelt prioritásként kezeltük. Eltökélt szándékunk volt, hogy a Műjégpálya a múlt gazdag örökségét a legkorszerűbb technológiával ötvözve rövid időn belül ismét a hagyományaihoz méltó körülmények között várja látogatóit. A műemléki környezetben lévő Műjégpálya a téli időszakban a főváros legtöbbet látogatott sportintézménye, azonban csak a felújítást követően válhat igazán vonzóvá a Városligetbe érkezők számára.
A Műjégpálya felújítása 2005 novemberében kezdődött el. A teljes rekonstrukció három ütemben valósul meg. Az első ütemben a technológiai épületet adtuk át 2006 októberében, és a műjégpálya jégrétegének előállításához szükséges hűtőgépészetet modernizáltuk. A projekt következő szakaszában először a szabadtéri, mesterséges jégpálya helyreállítására kerül sor. Ezt követően megtörténik a leromlott állapotú, műemlékvédelem alatt álló főépület teljes és korhű, a kiemelt idegenforgalmi területhez illő felújítása és újjáépül a második világháborúban lebombázott épületszárny is.
A korcsolyacsarnok és a pályaszerkezet rekonstrukciójának együttes költsége mintegy 4.7 milliárd forintot tesz ki. A kormány novemberben döntött a felújítás kiemelt projektként való támogatásáról, és alig több mint egy hónappal később, Lukovics Tamás úrral, a Pro Régió Ügynökség vezetőjével aláírtuk a „Városliget kapuja” elnevezésű projekt támogatási szerződését. Ennek értelmében a felújításra 3,2 milliárd forint uniós támogatást fordíthatunk, a fennmaradó összeget a főváros költségvetéséből biztosítjuk. Ezzel lehetővé válik, hogy érdemben javuljon Budapest turisztikai vonzereje, és a Városligeti Műjégpálya a budapestiek számára is egyedülálló szolgáltatásokat kínáljon.
A rekonstrukció illeszkedik a főváros átfogó fejlesztési koncepciójába, amelynek eredményeként új életre kel a Városliget egésze. Évek óta zajlik a Széchenyi Gyógyfürdő több lépcsős felújítása és évről-évre újabb létesítményekkel, látnivalókkal és szolgáltatásokkal gazdagodik az Állatkert is. Az épület felújítását az eredeti terveket figyelembe véve, a műemlék felügyelettel közösen végezzük. A tómeder korszerűsítése is a Szépművészeti Múzeum új, térszint alatti épületrészének megépítésével összhangban történik.
A világ első valódi közparkja, a Városliget a főváros „zöld szíveként” Budapest legjelentősebb idegenforgalmi nevezetességei közé tartozik. A Műjégpálya rekonstrukciójával felélesztjük a városligeti tó régi hagyományait, egyben új turisztikai értékeket hozunk létre. A vízzel feltölthető tómederben a nyári szezonban újraindulhat a csónakázás, és ismét fogadhatja a látogatókat a vízi színpad, és a nagy sikerű szoborkiállítás is.
A Műjégpálya a turisták számára nemcsak a Városliget, hanem bizonyos mértékig Budapest kapuja is, hiszen általában ide érkezik, vagy innen indul a vendégeinket szállító járművek többsége. Különösen fontos ezért, hogy a turisták naprakész információt szerezzenek a városban elérhető lehetőségekről. A látogatóink dolgát szeretnénk megkönnyíteni azzal, hogy létrehozunk számukra egy minden igényt kielégítő fogadóközpontot is a Műjégpálya területén.
Meggyőződésem, hogy a rekonstrukció végén a budapesti Műjégpálya visszaszerzi kiemelkedő jelentőségét Európában, és a magyar főváros ismét büszke lehet gazdag múltjának emléket állító, egyedülálló nevezetességére.


Fotóblog

A nap száma

104 milliárd forint értékű építési-szerelési munkát végeztek a budapesti építőipari vállalkozások 2006 első 3 hónapjában

Kérdezzen Demszky Gábortól